GP Maďarska vyhrál Hamilton před Räikkönenem

hamilton_hungary_2009Brit Lewis Hamilton v McLarenu vyhrál Velkou cenu Maďarska formule 1 a zaznamenal v této sezoně nejen první vítězství, ale i umístění na stupních vítězů. Druhý skončil finský pilot Kimi Räikkönen a při absenci vážně zraněného kolegy Felipeho Massy rovněž potvrdil zlepšení stáje Ferrari.

Třetí dojel Mark Webber z Red Bullu, celkově stále vede Brit Jenson Button z Brawnu.

Španěl Jaime Alguersuari se stal v Maďarsku nejmladším jezdcem historie F1. Jezdec týmu Toro Rosso závodil ve věku 19 let a 125 dní.

Dosud tento primát patřil Novozélanďanovi Miku Thackwellovi, který byl v roce 1980 při Velké ceně Kanady o 58 dní starší. Alguersuari dojel patnáctý a porazil dokonce svého stájového kolegu Sébastiena Buemiho ze Švýcarska.

Po dramatickém startu, při němž dělily monoposty při vjezdu do první šikany jen milimetry, si první pozici uhlídal vítěz kvalifikace Fernando Alonso s renaultem.

Úvod se naopak nepovedl Sebastianu Vettelovi, jehož red bull se propadl z druhého místa až na sedmé. Jeho týmový kolega Mark Webber odolal útoku obhájce titulu Hamiltona, který zůstal třetí.

Zlepšení vozů mclaren v posledních závodech ale prokázal Hamilton o chvíli později a ve 4. kole se před Webbera šikovným manévrem dostal. Ve dvanáctém okruhu už vedl, neboť Alonso jako první zajel do boxů.

Jeho brzká zastávka se mu však stala osudnou, neboť mechanici zřejmě špatně zajistili osazení pravého předního kola, jež se mu po chvíli začalo uvolňovat, až upadlo. Alonsovi nepomohl ani další pitstop a závod pro něj skončil.

Letící pneumatika z jeho vozu připomněla tragickou nehodu Henryho Surteese z minulé neděle, jehož v závodě seriálu F2 trefilo utržené kolo z cizího auta do hlavy. Mladý Brit tehdy v bezvědomí havaroval a později zemřel v nemocnici.

Znovu vyvstaly otázky na téma bezpečnosti, které naplno otevřela už sobotní nehoda Felipeho Massy v kvalifikaci. Pilota Ferrari trefila do hlavy uvolněná pružina z vozu jeho krajana Rubense Barichella a vážně jej zranila.

Klikatý a nepříliš rychlý okruh neseděl donedávna dominantnímu týmu Brawn. Vůbec se mu nepovedla kvalifikace a vedoucí muž pořadí Button se z osmé pozice kupředu dostal jen po zastávkách v boxech soupeřů.

Ty se zase nepovedly Red Bullu - Webber málem při výjezdu narazil do Räikönena, navíc Vettel tankoval a přezouval pneumatiky více než 10 sekund a po 30 kolech kvůli mechanickým problémům úplně skončil.

Hamilton si během prvních dvaceti kol dokázal vytvořit tak velký náskok, že se i po návratu od mechaniků ocitl na prvním místě. Na druhé pozici se za ním usadil Räikkönen a odstup mezi oběma jezdci kolísal mezi šesti a osmi sekundami.

Zatímco Fin při poslední zastávce 24 kol před cílem zaváhal a trvalo mu několik sekund, než se rozjel, Hamilton přezutí zvládl rychle a jeho náskok se zvýšil. Oba si pozice bez problémů udrželi a zaznamenali nejlepší výsledky pro své týmy v sezoně.