Webber vyhrál svou první Velkou cenu formule 1

formula1_race_9_germany_startAustralan Mark Webber dnes vybojoval ve Velké ceně Německa své první vítězství v kariéře ve formuli jedna. Vozy týmu Red Bull si připsaly po triumfu v Silverstonu druhý double v řadě, výhru Webbera podtrhl druhým místem Němec Sebastian Vettel.

Vedení v MS po devátém závodě s přehledem udržel pátou pozicí Brit Jenson Button z týmu Brawn GP.

Mírné zlepšení v jedné z nejhorších sezon v historii zaznamenaly monoposty Ferrari, neboť na třetím místě dojel Brazilec Felipe Massa a zaznamenal pro tým první stupně vítězů sezony.

Po nadějné kvalifikaci naopak prožil další zklamání McLaren - mistr světa Lewis Hamilton totiž zaváhal hned na startu, Fin Heiki Kovalainen dokončil závod na osmém místě.

Button má v čele šampionátu osm závodů před koncem náskok 21 bodů, Vettel se dostal na druhé místo se ziskem 47 bodů, o bod a půl za ním je Webber.

Dosud druhý v celkovém pořadí Brazilec Rubens Barrichello ze stáje Brawn GP klesl na průběžné čtvrté místo se 44 body.

Systém sběru kinetické energie zvaný KERS na startu výrazně pomohl vozům Ferrari a MacLaren.

Všechna čtyři auta se řítila po rovince do první zatáčky kolem soupeřů, až to Hamilton přehnal, vyjel po defektu z trati a závod pro něj po výměně kola a návratu na trať na poslední místo skončil.

Kovalainen se sice posunul ze šestého místa na třetí, ale pak se propadl. Massa poskočil z osmého místa na čtvrté a položil základ úspěchu.

Svou první pole position v kariéře nedokázal využít k vedení Webber, s nímž měl Hamilton po startu kontakt a dostal defekt.

Webberův vůz předjel na startu druhý Barrichello, souboj navíc posoudili komisaři jako nefér ze strany Australana a potrestali ho ještě v průběhu závodu průjezdem boxovou uličkou.

Vedoucí muž seriálu Button se na startu propadl a měl problémy se propracovávat dopředu.

Barrichello vsadil na taktiku dvou zastávek v boxech a vyplácelo se mu to. Zatímco ostatní jezdili tankovat a měnit pneumatiky, on v čele ujížděl a získával náskok.

Výborně jezdil domácí Adrian Sutil z týmu Force India, ale po svém prvním návratu z boxů se dostal do kolize s ferrari bývalého mistra světa Räikkönena a musel do garáže znovu.

Přestože Webber dostal za kolizi na startu trest, dokázal se jako jediný Barrichellovi přiblížit a jakmile Brazilec zajel po 32. kolech do boxů, stanul opět v čele.

A hlavně byl výrazně rychlejší než soupeř, kterého navíc přibrzdily technické problémy při tankování, kvůli nimž musel do boxů nečekaně znovu a vypadl z boje o vítězství.

V té době, v 35. kole, opustil trať také Räikkönen, jehož rovněž zradila technika.

Webber jezdil rychlejší kola než všichni ostatní, získal náskok až 22 sekund a možná i proto 20 kol před cílem lehce zvolnil. Za ním totiž jezdil stájový kolega Sebastian Vettel z Německa.

Oba si prohodili místa jen na chvíli, než naposledy natankovali. Webber potom už bez problémů dojel závod až do konce a životní úspěch si připsal ve 32 letech po 130 závodech v kariéře